Aktuality

KAFKA PŘEKROČÍ ATLANTIK: ŽIDOVSKÉ MUZEUM V PRAZE CHYSTÁ 4 DNY NABITÉ DISKUSEMI A PŘEDNÁŠKAMI O KAFKOVI NA POMYSLNÉ TRASE ČESKÁ REPUBLIKA – USA

Od 17. do 20. června nabídne Židovské muzeum v Praze všem českým i zahraničním návštěvníkům celkem 7 simultánně tlumočených přednášek a diskusí, které představí Kafkovy myšlenky v kontextu dnešní doby. Projekt přivede k jednomu stolu významné spisovatele a akademiky z USA a Evropy, kteří společně propojí americký a evropský pohled na Kafkovo dílo, jeho vztah k lásce, přátelství či židovství.

13. 6. 2024

6. června v 19 a 21 hod. volně přístupná komentovaná prohlídka výstavy Oded Ezer: Samsovo tajemství

6. ČERVNA SE V RÁMCI MUZEJNÍ NOCI OTEVŘOU ZDARMA BRÁNY ŠPANĚLSKÉ SYNAGOGY A GALERIE ROBERTA GUTTMANNA

6. června, pro vás v rámci Muzejní noci (jako jediná pražská institutce toho dne) otevřeme zcela bezplatně brány naší Galerie Roberta Guttmanna a také brány Španělské synagogy. Od 18 hod. až do 23 hod. si můžete volně prohlédnout jak nově otevřenou „kafkovskou“ výstavu izraelského typografa Odeda Ezera: Samsovo tajemství (v Galerii Roberta Guttmanna), tak i dechberoucí interiér Španělské synagogy.

  • Galerie Roberta Guttmanna:  v 19 a 21 hod provádí všechny příchozí kurátorka Michaela Sidenberg novou výstavou „Samsovo tajemství“.
  • Španělská synagoga: komentované prohlídky průběžně, na vyžádání. Ve Španělské synagoze bude navíc připraven i program pro děti.

Prohlídky konané v rámci Muzejní noci se nerezervují, stačí se dostavit v mírném předstihu do Španělské synagogy nebo přilehlé Galerie Roberta Guttmanna (U Staré školy 3, Praha 1).

5. 6. 2024

VÝSTAVA PŘEDNÍHO IZRAELSKÉHO TYPOGRAFA ODEDA EZERA BUDE JEDNÍM Z VRCHOLŮ ROKU FRANZE KAFKY

4. června letošního roku, v němž si připomínáme sté výročí úmrtí pražského spisovatele Franze Kafky, startuje v Galerii Roberta Guttmanna Židovského muzea v Praze výstava předního izraelského typografa a umělce Odeda Ezera. Instalace ve stylu fiktivního dokumentu staví na fantaskní představě protagonisty jedné z nejslavnějších Kafkových povídek. Řehoř Samsa je zde představen coby zapomenutý literární génius, jehož dílo záhadně zmizelo… Více o výstavě

14. 5. 2024

Kompletní pražský Kafkovský program v online brožuře

Pokud si chcete prohlédnout všechny možné akce konané u příležitosti sta let od úmrtí Franze Kafky tento rok v Praze, prohlédněte si brožuru, kterou se všemi partnery projektu (včetně nás) připravil projekt Kafka2024. Brožuru si prohlédněte zde: Kafka 2024 v Praze program Final

 

22. 4. 2024

Vydejte se za Odradkem

Venkovní hra „Hledá se Odradek“, která je založena na motivu jedné z Kafkových povídek, je připravená a zve malé i velké návštěvníky k prozkoumání podoby Židovského Města v jeho původní urbanistické podobě – tedy před pražskou asanací.
Návod ke hře si na svou objevnou výpravu ulicemi pražského Josefova můžete buď vytisknout, stáhnout do svého telefonu nebo se mrknout online.
Autory hry jsou Ondřej Buddeus a Hans-Gerd Koch.
8. 4. 2024

PO STOPÁCH FRANZE KAFKY S IWALKS

IWalk je vzdělávací program USC Shoah Foundation spojující návštěvu autentické lokality s úryvky svědectví relevantními pro historické události, které se na této lokalitě odehrály. Vzdělávací vycházka zkoumá například role propagandy, nebezpečí předsudků či rasismu. Vydat se můžete i ke „kafkovským místům“, mimo jiné k jeho hrobu i k vinohradskému bytu Karla Projzy, odkud byly příbuzní deportovaných Židů zásobováni potravinami.

Aplikaci je možné stáhnout z:

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.illion.usc
Apple: https://apps.apple.com/cz/app/iwalk-usc-shoah-foundation/id1176057571

27. 3. 2024

Obnovujeme knihovnu, kterou navštěvoval i Franz Kafka

Celá budova krásných poslucháren, velká knihovna, klid, dobře vytápěno, málo studentů a vše zdarma... Tak Franz Kafka v roce 1923 referuje o „Hochschule für die Wissenschaft des Judentums in Berlin“ Robertu Klopstockovi. Židovské muzeum v Praze představí ve čtvrtek 11. dubna projekt Library of Lost Books, jehož cílem je hledání knih ztracených z knihovny této věhlasné berlínské školy. Muzeum se ve spolupráci s Leo Baeck Institute podílí společně s dalšími institucemi z celého světa na obnově této knihovny zničené nacisty během druhé světové války, resp. na vytvoření její virtuální podoby.

libraryoflostbooks.com

 

15. 3. 2024

Nové krátké video o Franzi Kafkovi

U příležitosti 100. výročí úmrtí Franze Kafky se Pavlína Šulcová a výtvarník David Kalika (vystupující jako Kakalík) rozhodli vytvořit video k poctě osobnosti a díla Franze Karky. Záměrem videa je zároveň přiblížit osobnost spisovatele všem, kteří Kafku neprávem vnímají pouze jako turistický suvenýr.

 

Vtipné krátké video si můžete prohlédnout na youtube.

16. 2. 2024

Výběr z Kafkovy četby v knihovně Židovského muzea

Knihovna Židovské muzeum v Praze – Jewish Museum in Prague tento rok pro své návštěvníky připravila upoutávku „to nej z Franze Kafky“. Doporučené vystavené svazky knihovna pravidelně obměňuje, vypůjčit si je můžete út+čt 9 -17 a ve středu 13 -17

9. 2. 2024

Muzeum zapůjčí díla pro výstavu Očima Franze Kafky

V červnu vystaví Západočeská galerie v Plzni díla, která se zaměří na vztah spisovatele Franze Kafky k výtvarnému umění a vizuální kultuře jeho doby. Výstava  (5. 6. – 28. 10. 2024, výstavní síň Masné krámy) bude mapovat spisovatelův vztah k vlastní kreslířské tvorbě, přátelům malířům a malířkám. Židovské muzeum v Praze poskytuje pro výstavu několik děl a zároveň se podílí na přípravě doprovodné monografie, která obsáhne 200 barevných reprodukcí.

6. 2. 2024

Do Prahy dorazí díla izraelského typografa Odeda Ezera

Oded Ezer je konceptuální typograf a pedagog designu žijící v Tel Avivu, který vytváří vizuální obsah a komentáře k tématům, jako je věda, antropologie, náboženství, historie, sociologie i politika. Od června do konce září vystaví Oded Ezer své výtvarné pojetí obálek dvaceti čtyř knih od Řehoře Samsy. Není přitom zcela jasné, zda tyto knihy či jejich údajný autor Řehoř Samsa kdy vůbec existovaly. Oded Ezer si s touto záhadou ve svém výtvarném pojetí pohrává, těšte se na výstavu.

20. 1. 2024

Začíná projekt KAFKA 100

Židovské muzeum v Praze zahajuje celoroční projekt akcí oslavujících život a dílo spisovatele Franze Kafky. Připojte se s námi k oslavám osobnosti i díla mezinárodně uznávaného spisovatele. Připravujeme pro vás kulturní i vzdělávací projekty.

1. 1. 2024