Kalendář akcí

Akce Kategorie
Výstava
Izraelský typograf Oded Ezer vystaví své výtvarné pojetí obálek dvaceti čtyř knih od autora Řehoře Samsy. Není přitom zcela jasné, zda tyto knihy či jejich údajný autor Řehoř Samsa kdy vůbec existovaly...
4. června 2024 - 30. 9. 2024, Galerie Roberta Guttmanna, U staré školy 153/3
diskuse
Zveme Vás na sérii přednášek a panelových diskuzí, které představí Kafkovy myšlenky v kontextu dnešní doby. Tři dny "nabité Kafkou".
17. - 20. června 2024, Maiselova synagoga (18. června též Knihovna Václava Havla), Praha
Přednáška
Literární vědkyně a překladatelka Veronika Tuckerová představí recepci Franze Kafky v komunistickém Československu. Přednáška v angličtině, tlumočeno do češtiny. Veronika Tuckerová je literární vědkyně a překladatelka. Vyučuje na katedře slavistiky Harvardovy univerzity. Zabývá se českou a německou literaturou, uměním a literaturou disentu a teorií a praxí překladu. Spolupracovala na výstavě Od Franze Kafky k sametové revoluci. Nedávno dokončila publikaci o československé recepci Kafky od 20. let 20. století do roku 1989, jejíž vydání chystá nakladatelství Bloomsbury.
17. června 17: 00 Maiselova synagoga
diskuse
Literární vědkyně a překladatelka Veronika Tuckerová, spisovatelka Magdaléna Platzová a překladatel Ross Benjamin se zaměří na komplexní svět Franze Kafky a jeho interpretace napříč uplynulými sto lety. Moderátorem večera bude Seth Rogoff. Vstup volný, rezervace vhodná. Diskuse v angličtině, tlumočeno do češtiny.
17. června, 19:00 Maiselova synagoga, Praha
Přednáška
Spisovatelka a novinářka Elif Batuman přiblíží vztah Franze Kafky a Maxe Broda a Brodovu roli při uchovávání a interpretaci Kafkova díla. Vstup volný, rezervace vhodná. Přednáška v angličtině, tlumočeno do češtiny. První román Elif Batuman, The Idiot (Idiot), se dostal do užšího výběru Pulitzerovy ceny a jedné z nejprestižnějších britských literárních cen Women’s Prize. Jeho pokračování, Either/Or (Buď/anebo), vyšlo v roce 2022. V roce 2024 se Batuman stala členkou Americké akademie v Římě. Od roku 2010 působí v redakci časopisu The New Yorker.
18. června 17:00 Maiselova synagoga, Praha
diskuse
Spisovatelky Magdaléna Platzová a Monika Zgustová vás seznámí s životními osudy Mileny Jesenské a Felice Bauerové a jejich vlivem na Kafkovo literární dílo. Večerem provází Petr Vizina. Diskuse v češtině. Na tuto akci nelze rezervovat místo, do vyplnění kapacit v místě konání - Knihovna Václava Havla. Monika Zgustová je spisovatelka, překladatelka a držitelka několika významných ocenění, Její literární díla vyšla v deseti jazycích. Žije v Barceloně a píše pro El Pais, The Nation, CounterPunch a další periodika. Jako překladatelka české a ruské literatury se zasloužila o uvedení významných spisovatelů 20. století do španělštiny a katalánštiny. Autorčin nový román Soy Milena de Praga (Jsem Milena z Prahy), který sleduje životní osudy novinářky a překladatelky Mileny Jesenské, nyní vychází ve španělském nakladatelství Galaxia Gutenberg. Magdaléna Platzová je česká spisovatelka žijící ve Francii. Je autorkou několika románů, včetně zatím posledního Život po Kafkovi (2022) o Kafkově snoubence Felice Bauerové a dalších lidech, kteří měli ke Kafkovi blízko a jejichž osudy byly spojeny s předválečnou Evropou a tím, co z ní zůstalo. V letech 2009 až 2012 pobývala Platzová v New Yorku, kde vyučovala kurzy o Franzi Kafkovi na New York University.
18. června, 19:00, Knihovna Václava Havla
diskuse
Diskutujte s překladatelem Rossem Benjaminem a profesorem Danielem Medinem o tom, jaký byl Kafkův vztah k jeho židovské identitě. Večerem vás provede Seth Rogoff. Vstup volný, rezervace vhodná. Diskuse v angličtině, tlumočeno do češtiny.
19. června 17:00 Maiselova synagoga, Praha
Přednáška
Akademička a literátní kritička Merve Emre se zaměří na to, jak Franz Kafka vnímal lásku - ať už vyjádřenou prostřednictvím dopisů či manželstvím. Přednáška v angličtině, tlumočeno do češtiny. Merve Emre je profesorkou tvůrčího psaní a kritiky na Wesleyan University a ředitelkou Shapiro Center for Creative Writing and Criticism. Je autorkou publikací Paraliterary: The Making of Bad Readersin Postwar America (Chicago: University of Chicago Press, 2017), The Ferrante Letters (New York: Columbia University Press, 2019) a The Personality Brokers (Doubleday: New York, 2018), kterou The New York Times, The Economist, NPR, CBC a The Spectator vybraly mezi nejlepší knihy roku 2018. Autorka působí v současné době jako členka správní rady organizací Words Without Borders, Hawthornden Foundation a Connecticut Humanities. Pravidelně přispívá do časopisu The New Yorker.
19. června 19:00, Maiselova synagoga, Praha
diskuse
Předseda Rakouské společnosti Franze Kafky Manfred Müller a spisovatel Hans Platzgumer pohovoří o roli, jakou v Kafkových dílech sehrály sny. Vstup volný, rezervace vhodná. Akce se koná se ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem. Diskuse v němčině, tlumčeno do češtiny.
20. června 17:00, Maiselova synagoga, Praha
Hra
Venkovní hra „Hledá se Odradek“ je založena na motivu jedné z Kafkových povídek a vybízí k hledání bájného tvora, díky kterému účastníci hry poznají Židovské Město v jeho původní urbanistické podobě – tedy před pražskou asanací.
od 1. dubna 2024 po celý rok, hra v ulicích Josefova