Transatlantic Kafka

17. 6. 2024 - 20. 6. 2024
Cyklus přednášek

Franz Kafka patří od konce 40. let 20. století k nejvlivnějším myslitelům a spisovatelům dvacátého století v Evropě i Spojených státech. Specifického přijetí jeho tvorby se dostalo právě v USA, kde nakladatel Salmon Schocken, židovský emigrant z nacistického Německa, vydal ve svém nakladatelství v roce 1945 jeho dílo a představil tak tohoto unikátního autora americké veřejnosti. Ve stejné době filozofka Hannah Arendtová, rovněž emigrantka z nacistického Německa, dává Kafkova díla do souvislosti s fašismem a totalitarismem. Taková angažovanost vynesla Kafku mezi nejvlivnější myslitele a spisovatele dvacátého století v Evropě i Spojených státech. Kafka překročil Atlantik.

V roce stého výročí úmrtí Franze Kafky představí projekt Transatlantic Kafka inovativní, inspirativní a aktuální diskuse zaměřené na tohoto významného spisovatele v kontextu současného dění. Projekt přivede v červnu 2024 k jednomu stolu významné spisovatele, akademiky a umělce z USA a Evropy, aby společně vytvořili prostor pro propojení amerického a evropského pohledu na Kafkovo dílo. Prostřednictvím setkání chceme podnítit obohacující kulturní dialog a výměnu myšlenek, a přispět tak k zachování odkazu Franze Kafky pro současné i budoucí generace.

Hlavní přednášku pronese Merve Emre, profesorka tvůrčího psaní a kritiky na Wesleyan University a ředitelka Shapiro Center for Creative Writing and Criticism. Emre svými texty pravidelně přispívá do časopisu The New Yorker. Její eseje a kritiky se objevují v různých publikacích, od The New York Review of Books, Harper’s, The New York Times Magazine, The Atlantic až po London Review of Books. V roce 2019 získala cenu Philipa Leverhulma. Její práci podpořilo mnoho prestižních institucí, mimo jiné i Institut pro postgraduální studium v Berlíně.

Projekt Transatlantic Kafka pořádá Židovské muzeum v Praze ve spolupráci s Anglo-americkou univerzitou, Knihovnou Václava Havla a Harvardovou univerzitou. Akci podpořilo Velvyslanectví USA v České republice, Rakouské kulturní fórum v Praze a hlavní město Praha.