Franz Kafka patří od konce 40. let 20. století k nejvlivnějším myslitelům a spisovatelům dvacátého století v Evropě i Spojených státech. Specifického přijetí jeho tvorby se dostalo právě v USA, kde nakladatel Salmon Schocken, židovský emigrant z nacistického Německa, vydal ve svém nakladatelství v roce 1945 jeho dílo a představil tak tohoto unikátního autora americké veřejnosti. Ve stejné době filozofka Hannah Arendtová, rovněž emigrantka z nacistického Německa, dává Kafkova díla do souvislosti s fašismem a totalitarismem. Taková angažovanost vynesla Kafku mezi nejvlivnější myslitele a spisovatele dvacátého století v Evropě i Spojených státech. Kafka překročil Atlantik.
V roce stého výročí úmrtí Franze Kafky představí projekt Transatlantic Kafka inovativní, inspirativní a aktuální diskuse zaměřené na tohoto významného spisovatele v kontextu současného dění. Projekt přivede v červnu 2024 k jednomu stolu významné spisovatele, akademiky a umělce z USA a Evropy, aby společně vytvořili prostor pro propojení amerického a evropského pohledu na Kafkovo dílo. Prostřednictvím setkání chceme podnítit obohacující kulturní dialog a výměnu myšlenek, a přispět tak k zachování odkazu Franze Kafky pro současné i budoucí generace.
Hlavní přednášku pronese Merve Emre, profesorka tvůrčího psaní a kritiky na Wesleyan University a ředitelka Shapiro Center for Creative Writing and Criticism. Emre svými texty pravidelně přispívá do časopisu The New Yorker. Její eseje a kritiky se objevují v různých publikacích, od The New York Review of Books, Harper’s, The New York Times Magazine, The Atlantic až po London Review of Books. V roce 2019 získala cenu Philipa Leverhulma. Její práci podpořilo mnoho prestižních institucí, mimo jiné i Institut pro postgraduální studium v Berlíně.
Projekt Transatlantic Kafka pořádá Židovské muzeum v Praze ve spolupráci s Anglo-americkou univerzitou, Knihovnou Václava Havla a Harvardovou univerzitou. Akci podpořilo Velvyslanectví USA v České republice, Rakouské kulturní fórum v Praze a hlavní město Praha.
ROZPIS JEDNOTLIVÝCH PŘEDNÁŠEK A DISKUSÍ PROJEKTU TRANSATLANTIC KAFKA
PONDĚLÍ, 17. ČERVNA
——————————-
PO STOPÁCH FRANZE KAFKY V ČESKOSLOVENSKU (17:00)
Literární vědkyně a překladatelka Veronika Tuckerová představí recepci Franze Kafky v komunistickém Československu.
REFLEXE KAFKOVSKÉHO STOLETÍ (19:00)
Literární vědkyně a překladatelka Veronika Tuckerová, spisovatelka Magdaléna Platzová a překladatel Ross Benjamin se zaměří na komplexní svět Franze Kafky a jeho interpretace napříč uplynulými sto lety. Moderátorem večera bude Seth Rogoff.
ÚTERÝ, 18. ČERVNA
——————————
FRANZ KAFKA A MAX BROD (17:00)
Spisovatelka a novinářka Elif Batuman přiblíží vztah Franze Kafky a Maxe Broda a Brodovu roli při uchovávání a interpretaci Kafkova díla.
MILENA JESENSKÁ A FELICE BAUEROVÁ (19:00)
Spisovatelky Magdaléna Platzová a Monika Zgustová vás seznámí s životními osudy Mileny Jesenské a Felice Bauerové a jejich vlivem na Kafkovo literární dílo. Večerem vás provede Petr Vizina. Diskuze se koná v Knihovně Václava Havla.
STŘEDA, 19. ČERVNA
——————————
KAFKA A IDENTITA (17:00)
Diskutujte s překladatelem Rossem Benjaminem a profesorem Danielem Medinem o tom, jaký byl Kafkův vztah k jeho židovské identitě. Večerem vás provede Seth Rogoff.
KAFKA A LÁSKA (19:00)
Akademička a literární kritička Merve Emre se zaměří na to, jak Franz Kafka vnímal lásku – ať už vyjádřenou prostřednictvím dopisů či manželstvím.
ČTVRTEK, 20. ČERVNA
——————————
ODKAZ A ROLE SNŮ V KAFKOVĚ DÍLE (17:00)
Předseda Rakouské společnosti Franze Kafky Manfred Müller a spisovatel Hans Platzgumer pohovoří o roli, jakou v Kafkových dílech sehrály sny.